Shark

Zapasy – sport walki, polegający na fizycznym zmaganiu dwóch zawodników – walka odbywa się wręcz przez stosowanie chwytów.

Początki tego sportu sięgają czasów starożytnych, kiedy to zmagania zapaśników były jedną z atrakcji igrzysk olimpijskich organizowanych w Grecji. Były to pierwsze zmagania o charakterze sportowym. W Japonii odpowiednikiem zapasów są zawody sumo. Walka w zapasach trwa dwie rundy po 3 min. z przerwą 30 sek. lub dwie rundy po 2 min. z przerwą 30 sek.

Zasady walki

Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki. Jest to najbardziej cenne zwycięstwo w zapasach przez tzw. "tusz". Wystarczy przez 1 sek. przetrzymać przeciwnika, aby dwoma łopatkami dotykał maty zapaśniczej. Aby osiągnąć ten cel stosuje się różnego rodzaju "chwyty" (techniki zapaśnicze), za wykonanie których przyznają sędziowie w stylu wolnym i w zapasach kobiet 1, 2, 4 pkt. techniczne, a w stylu klasycznym 1, 2, 4, 5 pkt techniczne. Kto zdobędzie więcej punktów w dwóch rundach walki odnosi zwycięstwo na punkty. Jeżeli będzie to wysoka przewaga punktowa w stylu wolnym lub w zapasach kobiet (różnica co najmniej 10 pkt. technicznych), w stylu klasycznym (różnica 8 pkt.) wtedy następuje zwycięstwo na skutek wysokiej przewagi punktowej tzw. "tusz techniczny".

Zapasy dzielą się na

  • styl klasyczny – dozwolone są chwyty wyłącznie powyżej pasa
  • styl wolny – można chwytać przeciwnika również za nogi.

W zapasach zabronione są wszelkie techniki dźwignie czy duszenia. W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość oraz spryt i instynkt zawodnika.

FREE PASS
trenuj dziś za DARMO
ODBIERZ ZAPROSZENIE